Bahçe Duvarı

Bahçe duvarları, hem sınır belirleme amaçlı hem güvenlik açısından son derece önem taşımaktadır. Bahçe duvarı geçmiş yıllarda bims duvar daha yoğun olarak tercih edilmekteydi. Ancak günümüzde çok çeşitli malzeme ve çok farklı işçilik yöntemleri ile oluşturulan bahçe duvarları bulunmaktadır. Hayal ve isteklerin sonu gelmeyecek şekilde çeşitlilikler sergilemektedir. Ahşap, beton, çelik, tel, tuğla, taş örme gibi sayısız alternatifler ile müşterilerin isteklerine cevap verilmektedir. Kullanılacak bölge ve kullanılacak mekanlara uygun mimari tasarım ve çözümler müşterilere sunulmakta ve tabii hava koşulları ve tabii şartlarda göz ardı edilmemektedir.

Hem daha uzun ömürlü hem daha estetik olan çelik kalıplardan oluşan bahçe duvarı modelleri artık daha fazla tercih edilmektedir. Peki Bahçe duvarı yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Bahçe duvarı çelik kalıpların içerisine dökülen ve kalıp içerisindeki desenlerin şeklini alan Bahçe duvarı modeli doğal taş duvar görünümü, tuğla desen görünümü ve düz desensiz modelleri ile çevre düzenleme çalışmalarını süslemektedir. Bahçe duvarı yapılırken en önemli dikkat edilmesi gereken işlem demir bağlantıları olmaktadır. Bahçe duvarı yüksekliğine göre demir bağlantıları daha güçlü olmak zorundadır.

Bahçe duvarı yapılırken zeminde gerekli ön çalışmalar yapılır. Kapı yerleri belirlenir kapı kenarlarına ve duvarda istenilen yerlere gelecek baba direkleri yerleri önceden tespit edilir. Ve zemine kireç dökerek kepçenin daha düz alan çıkarması amaçlanır. Eğer bahçe duvarı ustanızın hatıl kalıbı yok ise 1 metre yükseklikteki bahçe duvarı hatılı için kepçe ağzının küçük olması hatıl betonu atılırken betonun fazla gitmesini engeleyecektir. Hatıl yani bahçe duvarının görünmeyen yüzü ve bahçe duvarını ayakta tutan en temel parçasıdır.

Bahçe duvarı hatılı yukarı da belirttiğimiz gibi duvar yüksekliğine göre değişmektedir. Bahçe duvarı m²’si hesaplanırken hatılda m²’ye dahil edilmektedir.

Bahçe duvarı m²’sinin hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır; Eğer standart bir Bahçe duvarı yani 1 metre yükseklikte küpeşteli bahçe duvarı yaptırcaksanız küpeşte (harpuşta) ile birlikte 1.20 cm yüksekliğinde olacaktır. 50 cm’de hatıl da olduğu için duvar uzunluğu ile 1.70 cm çarparak duvar m²’sini çıkarabilirsiniz. Bahçe duvar yüksekliği görünen kısmı 1.20 metre olacaktır. Bahçe duvarı fiyatları alanlara ve yüksekliğe göre farklılık göstermektedir. Bahçe duvarı günde 40/50 m² aralıklarında yapılmaktadır. Tabi işin metrajına ve bahçe duvarı ustanızın kalıplarına da bağlıdır. Çelik kalıplı bahçe duvarı için ilk önce hatıl yapılır ve kalıplar bir birisine denk gelecek şekilde karşılıklı olarak kurulur. Bu işlem sırasında bahçe duvarı aydınlatması için gerekli tesisatı da rahatlıkla çekerek bahçe duvarınızı aydınlatmalarla da süsleyebilirsiniz.

 

Copyright © Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama
www.pakelmimari.com

Copyright © 2013 - Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama