Karo Döşeme

Karo döşeme kaplaması iç ve dış mekanlarda çeşitli renk, doku, desen ve boyut seçenekleri ile bölümlü kaplamalar yaparak dekorasyonu tamamlayan zemin ya da duvar kaplama malzemesidir.

Ev içi zemin ve duvar kaplamalarında leke tutmaması, suya ve neme dayanıklı olması nedenleri ile porselen ve sırlı malzemeler tercih edilirken; özellikle banyo zemininde kaymayı önleyici mat dokulu, beyaz ve nude gibi açık renk tonları ya da geleneksel çini desenli döşemeler tercih edilmektedir. Balkon ve teraslarda ise ahşap doku ve bej, gri ve vizon renk tonları kullanılarak doğal bir etki yaratılmaktadır. Havuzlarda krem, gri ve mavi renk tonları kullanılırken, ticari mekan zeminlerinde gri ve bejin açık tonları tercih edilmektedir. Endüstriyel zeminlerde ise ağır yüklere dayanıklı olması nedeni ile kullanılan karo döşeme kaplamasında nokta lekeli desenler, gri ve kahverenginin koyu tonları tercih edilmektedir.

Son zamanlarda karo döşeme kaplamalarında geleneksel çini desenli döşemeler tercih edilerek özellikle iç mekanlarda nostaljik, renkli ve neşeli dekorasyonlar yapılmaktadır. Bazen aynı desenler birleştirilerek sürekli bir desen oluşturularak daha sade ve sakin tasarımlara gidilirken bazen de farklı desenler bir arada kullanılarak daha canlı ve dikkat çekici konseptlerde kaplamalar da yapılabilmektedir.

Karo döşeme kaplamalarında porselen, sırlı porselen, ahşap, beton, mermer ve taş dokulu malzemeler mat ya da parlak çeşitlerle kullanılmaktadır. Bazen düz sade desenler ve açık renkler parlak yüzeyler birleştirilerek şık dekorasyonlar oluşturulurken bazen de daha sıcak renkler ve geleneksel desenler kullanılarak zemin kaplaması iç mekan tasarımını canlandırıcı bir etki oluşturmaktadır. Ayrıca büyük boyutlu karo döşeme kaplaması kullanılarak mekanın daha büyük ve açık görünmesi ya da daha küçük boyutlu karo döşeme kullanılarak dekorasyonun daha keyifli ve konforlu olması sağlanabilmektedir.

Copyright © 2013 - Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama