Eternit Çatı

Çimentodan elde edilen Eternit çatı kaplama malzemesi değişik boylarda ve çeşitli kalınlıklarda üretilmektedir. Çatı örtmek için kullanılan koruyucu bir yapı malzemesidir. Düz olarak yapılabilen modelleri olduğu gibi oluklu diye nitelendirilen türleri de mevcuttur. Fabrika çıkışı gri renkte olan eternit sonrasında boyanabilme özelliğine sahip olmakla birlikte kullanım alanı oldukça fazla olan bir üründür.
Eternit çatı kaplaması döşenirken kesinlikle döşemesi yapılacak çatılarda en az yüzde on beşlik eğim olması gerekmektedir. Eğer çatı bu eğime sahip değilse Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama bu eğimi yakalamaya yardımcı olacak diğer malzemeler yardımı ile ihtiyaç duyulan eğim sağlanmaktadır.
Montajlaması için öncelikli olarak dik üçgen sistemi oluşturulmakta ve olması gereken eğim bu sayede anlaşılmaktadır. Tüm çatı üzeri için bu oranlar doğru hesaplanmakta ve ancak bundan sonra Eternit Çatı uygulaması yapılmaktadır.
Eternit’in Özellikleri
Çatı malzemesi eternit kaplaması pas tutmayan bir yapıya sahip olmasından betondan üretilmesi etkili olmuştur. Levhalar oldukça sağlam bir şekilde üretilerek darbelere karşı dayanıklı olmasını sağlamıştır. Levhaların yapısı elektrik iletmeyecek şekildedir. Bunun da yanında oldukça esnek bir yapıya sahip özellik göstermektedir. Deforme olmayacak şekilde tasarlanmış olan levhalar oldukça hafif yapıdadır. Nem ve buharı geçirerek denge sağlayan levhalar paslanmayan, küf tutmayan türdendir. Ayrıca küçük mikroorganizmalar ve böceklerin aşındırmasına uğramadan uzun yıllar sağlam bir şekilde işlevini yerine getirebilecek türden levhadır.
Sağlam Yapılı Olan Eternit Çatı Kaplama
Çatı malzemesi eternit kaplaması lifli bir şekilde olup hem oluklu olarak hem de düz olarak bulunabilmektedir. Levhalarının yapısı ısıya karşı dayanıklı olup olası yangın durumlarında direncini kaybetmemektedir. Yağışlar ya da oldukça düşük sıcaklıkların sonucunda gerçekleşen donmalar karşısında sağlamlığını yitirmeden duran yapıya sahiptir. Su iletkenliği olmayan eternit bunun yanında ses yalıtımını da sağlayan bir özelliğe sahiptir. Sert darbelere karşı asla direncini kaybetmeden sağlamlığını koruyan levhalar sterilize olup kullanımı da oldukça rahattır.

 

Copyright © 2013 - Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama