Banyoda Seramik Neden Tercih Edilmelidir?

Seramik, binlerce yıldır insan hayatında var olan ve gittikçe de popülerleşen bir malzeme. Doğada bulunan kil ve çeşitli materyallerin şekillendirilmesi ve pişirilmesiyle elde edilen seramik, günümüzde evlerde, ofislerde, restoranlarda çokça tercih edilmektedir. Banyo da seramik kullanımına en uygun alanlardan biridir. Gün içinde sürekli sıcak ve ıslak bir alan olan banyo, seramik kaplamanın bütün nimetlerinden faydalanmaktadır.

Seramik, Hijyenik bir Banyoya Sahip Olmanızı Sağlar
Seramik, özellikle banyolar için kullanılacak olan kabartmasız, düz seramik çeşitleri, suyu geçirmedikleri gibi kolayca yıkanıp temizlenebilirler. Kir tutmazlar. Bu da her daim temiz, hijyenik bir banyoya sahip olmanızı sağlayacaktır.
֍ Seramik, pişirilmiş toprak, kil ve çeşitli özel materyallerden oluşan ve tamamen antibakteriyel bir materyaldir.
֍ Hidrofobik, yani sıvıyı içine çekmeyen, dışarıda bırakan bir yüzey yapısına sahip olduğundan, rutubet, küf, bakteri oluşumu gibi problemleri engeller.
֍ Kolayca yıkanır, günlük temizlik esnasında yıpranmaz.
֍ Uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır.

Bütün bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda, yapmanız gereken ilk şey mutlaka kaliteli bir seramik seçmek. Unutmamalısınız ki, seramik üretimi nispeten basit gibi görünse de en ufak bir üretim hatası veya kalitesizlik bütün bir yapıyı etkileyecektir.

Özellikle küçük bir banyonuz varsa, doğru renkte ve modelde bir seramik seçerseniz, alanı olduğundan daha ferah ve geniş gösterebilir, sürekli aydınlık bir banyoya sahip olabilirsiniz.

Parlak Seramik mi, Mat Seramik mi?
Parlak seramik, mat versiyonuna göre çok daha gösterişli duracak olsa da, banyo zemini için pek iyi bir tercih olmayabilir. Seçeceğiniz seramiğin parlak bir seramik oluşu, onun daha zor temizlenmesine ve daha az dayanıklı olmasına sebebiyet verebilir. Banyolarda sıklıkla kullandığımız aşındırıcı temizlik malzemeleri de bu parlaklığı zaman içinde yok edebilir. Ancak banyo kullanımı için oldukça uygun olan mat seramik, hem çok daha kolay temizlenir hem de daha uzun süre dayanır. Banyo dekorasyonu için düşündüğünüz seramiği mutlaka iyice incelemeli, teknik detaylarına hakim olmalısınız, parlaklık ve matlık tabii ki tamamen sizin zevkinize kalmış, parlak bir seramiğin de banyoyu daha gösterişli bir hale getireceğini unutmamak gerek.

Duvarlar ve Zeminler İçin Farklı Seramikler Kullanın
Duvarlarınızda kullanacağınız parlak seramikler banyonuzu hem daha gösterişli hem de daha ferah gösterecektir. Ancak bu parlak seramikler üzerlerindeki doku nedeniyle sıvı ile temas ettiklerinde kayganlaşırlar. Duvar kaplaması olarak bu durum sorun teşkil etmez, ancak zemin kaplaması olarak kullanıldığında tehlikeli olabilir. Bu nedenle zemin kaplamasında dokusal olarak daha kolay tutunma sağlayabilen mat seramikleri tercih etmelisiniz. Zemin kaplaması olarak kullanacağınız mat seramiği seçtikten sonra doğru bir tadilat uygulaması ile banyo zemininizi adeta ömürlük bir hale getirebilirsiniz.

 

Copyright © Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama
www.pakelmimari.com

Copyright © 2013 - Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama