Nem ve Rutubet Çözümü

Nem ve rutubet çözümü, öncelikle neden rutubet nem olduğunu bilmekten geçer.
Rutubet ve küfün 4 ana nedeni vardır. Sizde Villa, Yazlık, Daire, konut, ofis, işyeri, sığınak ve bodrumlarınızda oluşan küf ve nemin aşağıda belirtiğimiz 4 sebepten, biri veya bir kaçından kaynakladığını gözlemleyebilirsiniz.

Rutubet ve nem nedenleri
֍ Duvarın dışında (dış çatlak kaynaklı, temelden, tesisatlardan) gelen su rutubet yapar.
֍ Soğuk havalarda iç mekan sıcak olduğundan duvarda ısı yalıtım yoksa ani sıcak soğuk değişiminden yoğuşma yapar duvar. Bu durumda rutubetin sebebi normal havada duran su buharından kaynaklanır. Isı yalıtım varsa da yetersiz ise rutubet kararması yine olur.
֍ Yetersiz havalandırılamayan iç mekanlarda rutubet ve küf oluşur. Bu bağlamda yemek, çay, çamaşır kurutma vb. kaynaklı su buharı rutubete küfe sebep olur.
֍ Yalıtımı iyi olmayan pencere ve cam sistemleri küf ve rutubete sebep olur. Bu tür rutubetler genelde cam kenarlarında olur. Bir pencerenin su izolasyonu çok iyide olsa bile eğer, ısı yalıtımsız ise bu pencerede oluşan aşırı yoğuşmadan dolayı damla damla su aktığı bile olabiliyor.

Nem ve rutubet nasıl önlenir?
 
Ana çözümü ısı ve su izolasyonun binanın dış cephe, çatı, temel betonu ve pencere cam çerçevesinde olmasıdır. Ayrıca yalıtımsız contası eksik veya tek camlı pencere cam sistemleri de neme-küfe sebep olur. Tam su izolasyonlu bir binada yaşam yoksa, kışın içerisi ısıtılmıyorsa nem rutubet olmaz, ısı yalıtım olmasa da. Ama kışın bu binayı içerden ısıtırsanız ısı yalıtım olmadığından sıcak soğuk çarpışması sonucu duvarda yoğuşma olur ve nem oluşur. Bir bina veya evin içini düzenli havalandırmak aşırı olmayan rutubet durumlarını engeller.

Bir evde nem önleyici geçici yöntemler
Evin belirli yerlerine konularak nemi azaltan maddeler koyma, bunlar deniz tuzu, kedi kumu, karbonat, rutubet önleyen torbalar – tabletler, rutubet önleyen diğer malzmeler. Küf ve mantarlara karşı koruyucu özellikte boya ile duvarı boyamak. Limon kolonyası veya sirke ile duvaları silme vb.

Küf neden olur?
Rutubet ve Nemden dolayı oluşur. Nem olmadan mantar oluşmaz. Rutubet ve nem neden olur sorusunun cevabınıda yazının ilk paragrafında cevapladık.

Küf nedir?
Nem ve ısının etkisiyle oluşan mikroorganizma mantarlardır. Nem etkisi ile binlerce çok küçük mantarın bir araya gelmesiyle duvar vb. birçok maddede küf oluşabiliyor.

Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama olarak Villa, Yazlık, Daire, konut rutubeti, ofis işyeri küf, sığınak bodrum su izolasyonu, teras kat daire rutubet küflere kesin çözüm üretiyoruz.

 

Copyright © Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama
www.pakelmimari.com

Copyright © 2013 - Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama