Petek Temizliği

Kombilerde ve kalorifer peteklerinde zamanla temizlik ve bakıma ihtiyaç duyulur.
Kombi ve petek temizleme işlemleri uzman ekipler tarafından periyodik olarak yapılması en mantıklı ve pratik yöntemdir. Petek temizliği, tesisatın temizliğidir. Kirlilik kombide değil tesisatlarda olduğu için; çamur ve kireç birikintileri plastik borularda birikir. Ancak bakır boruların temizlenmesi gerekmez. Çünkü bakır borular yapıları gereği kir tutmazlar. Petatresler, koruma amacıyla gerekli miktarda yağı içerir. Mevcut miktarda mevcut olan bu yağ, yapılan işten sonra tarağı terk etmez ve sistemdeki yerini korur.
֍ Peteklerin alt veya üst kısımlarında ısınmayan alanlar varsa,
֍ Musluklardan çok az su geliyorsa veya hiç su gelmiyorsa,
֍ Siyah veya koyu kahverengi, kirli su geliyorsa,
֍ Kombi normalden daha yüksek sesle çalışıyorsa,
֍ Sıcak su düzensiz akıyorsa
v
e tüm bunlara ek olarak ısıtma sistemlerinde bölgesel ısınma problemleri ortaya çıkarsa kesinlikle petek temizliğine ihtiyaç bulunmaktadır.

Petekler kullanıldıkça, kirleticiler kontamine olur, bu da üstte veya üstte ısınmayan alanlara neden olur ve kötü kokular ortama yayılmaya başlar. Bu süre içerisinde kombi çalışırken daha fazla gürültü ve düzensiz sıcak su basıncı problemine neden olmaktadır.

Isınma sorunlarına ve yüksek faturalara son verin!
Petek temizliği birçok fayda sağlar. Her şeyden önce yakıttan tasarruf etmek önemlidir. Ayrıca peteklerin bulunduğu bölgelerin çok daha hızlı dengeli ve ısınmasını sağlar, yani çalışma verimini arttırır. Kazan ve tesisatın ömrünü uzatır. Kazanın sessiz ve ekonomik çalışmasını sağlar. Uzmanlar, petek temizliği ve kombi bakımının en az 2 yılda bir periyodik olarak yapılmasını önermektedir. Bakım ve temizlik işlemlerinin yapılmadığı durumlarda peteklerde eşit ısı dağılımı oluşmaz ve ısınma problemleri sonucu ortaya çıkar. Ayrıca kombinin çalışması sırasında zorlanacağından ömrü kısalacaktır. Tüm bunların bir başka sonucu, daha tutarlı faturalarla karşılaşmaktır.

Petek temizliği yetkili servis veya özel servislere bağlı profesyonel uzman ekipler tarafından periyodik olarak yapılması en mantıklı ve pratik yöntemdir. Petek temizliğine başlamadan önce kombi 50 derecede çalıştırılır ve kazan peteklerinin giriş ve çıkış sıcaklıkları ölçülerek not alınır. Daha sonra ısıtma sistemindeki mevcut su tahliye edilir. Petek temizleme makinesi tesisat üzerine monte edilerek özel petek temizleme kimyasalı sisteme bırakılır. Kombinin 50 derecede çalıştırılmasıyla sisteme salınan petek temizleme kimyasalının sistemde sirkülasyonu sağlanır.

Sonraki aşamada kombi kapatılır ve su boşaltılır. Daha sonra temizleme makinesinin tankına sadece su konur, tüm petek vanaları açılır ve beş dakika süreyle kaba pislik sistemden dışarı atılır. Sonraki aşamada makine yeniden devreye sokulur ve kimyasal tüm peteklere eşit olarak dağıtılır. Peteklere koyulan ilaç tesisata yayıldıktan sonra kalorifer peteklerinin vanaları kapatılır ve işlem yapılacak peteğin vanası açılır. Böylelikle tüm güç bir peteğe verilir; bu şekilde güçlü bir dolaşım yaratılır. Ardından temizlenen peteğin vanası kapatılır ve kalorifer peteğinin vanası açılır. Bu işlem her kalorifer peteğine ayrı ayrı uygulanır. Petek temizleme işlemi bu şekilde sonlandırılır.

 

Copyright © Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama
www.pakelmimari.com

Copyright © 2013 - Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama