Taş Kaplama

Taş kaplamanın dekoratif taş, kültür taşı veya yapay taş gibi isimleri de vardır. Taş kaplama, çimento, ponza, kum ve değişik renk pigmentleriyle hazırlanan ve doğada bulunan taşların kalıpları çıkartılarak hazırlanan malzemesidir. Doğal taşlar günümüzde ve geçmişte pek çok farklı alan ve mekânlarda kullanılmıştır.

Taş Kaplama Tarihçesi
Doğal taşlar geçmişin her döneminde temel yapı malzemesi olarak kullanılmıştır ve kullanılmaya devam etmektedir. Doğada binlerce taş çeşidi ve her birinin kendine özgü özellikleri, renkleri ve dokuları bulunmaktadır. Bu farklı doku ve renk seçenekleriyle üretilen dekoratif taş kaplama malzemeleri günümüzde dünya çapında hem dekoratif amaçla kullanılıyor hem de teknolojik olarak da kendini yenilemektedir.

Taş Kaplama Nerelerde Kullanılır?
Dekoratif taş kaplama 2000’li yılların başında Türkiye’de kullanılmaya başlanmıştır. Taş kaplama villalarda, şöminelerde, istinat duvarlarında, bacalarda ve mimariyi yapıyı bütünleştirerek şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde mimarlar tarafından bazı projelerde iç mekân tasarım, kafe, restoran, okul, otel gibi mekânlarda ve evlerde TV ünitesi arkası, mutfaklarda fayans arası, giriş ve koridorlarda yaşam alanlarımızı konforlu ve şık bir görüntüye kavuşturmaktadır. Taş kaplama aynı zamanda hem ses hem de ısı yalıtımı sağlayarak büyük faydaları bulunmaktadır. Kullanım alanı son derece geniş olan bu uygulama ile mekanlar daha şık bir görünüm kazanmaktadır.

 

Copyright © Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama
www.pakelmimari.com

Copyright © 2013 - Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama