Temizlik ve Hijyen

Hava Temizleme Cihazı
Havada pek çok partikül bulunur. Bunların çogu doğaldır ve genellikle zararsızdır. Ancak diğerleri kimyasal maddelerdir ve temiz havadan sağlıklı bir şekilde faydalanmamızı engellerler. Dolayısıyla havadaki kimyasal maddeleri ve alerjenleri ortadan kaldırmamız gerekir. Çünkü sağlık üzerinde doğrudan olumsuz etkileri vardır; astım ve alerjik reaksiyonları tetikleyebilir ya da daha da kötüleştirebilirler.
Temiz hava, içindeki bütün zararlı partiküllerin ve kirli maddelerin giderilmiş olduğu hava olarak tanımlanabilir. Hava temizleme teknolojimiz zararlı partikülleri sadece gidermekle ve ayrıştırmakla kalmaz; aynı zamanda tozu, kötü kokuyu, hayvan tüylerini, polenleri ve diğer alerjenleri de yok eder. İç mekan havasındaki 0.1 mikrona (1 mikron=1 metrenin milyonda biri) kadar toz, polen, duman, ev akarı, ev akarı alerjenleri, küf sporları ve ev hayvanı alerjenlerini temizler. Böylece hava temiz ve sağlıklı olur.
Kısaca teknik özellikleri şu şekildedir;
Mekanik Filtreler; havayı düz, plili ya da yüksek etkili parçacık süzme (HEPA) teknolojisi yüzeylerinden süzerek havadaki parçacıkları yakalarlar.
Hepa Filtreler; akciğerlere kadar çekilebilecek olan küçük parçacıkları süzmekte kullanılan en etkili mekanik filtrelerdir. Bugün kullanımda olan hava temizleyicilerden en yüksek verimli olanları en az %99.97 oranında ve 0.3 mikron büyüklüğündeki parçalara kadar temizleme işlemi yapabilmektedirler.
Elektronik Hava Temizleyiciler; basitçe negatif iyon jeneratörleri yoluyla havadaki parçacıkların yüzeye çökmesini sağlarlar. Ancak bir oda içinde çalıştırıldıkları takdirde yere çöken parçacıkların bir süre sonra tekrar havaya karışmasına yol açabilirler. Elektrostatik çökeltici adı verilen daha gelişmiş cihazlar havadaki parçacıklara elektrik yükü vererek onları zıt yüklü metal plakalar yoluyla yakalarlar. Cihazın düzgün çalışması için bu plakaların düzenli olarak temizlenmesi gerekir.
Hibrit (Melez) Filtreler; yukarda saydığımız filtrelerden en az ikisinin özelliklerini bir araya getirirler. Bunlara bir örnek, düz veya plili kumaşı elektrikle yükleyerek havadaki parçacıkları yakalayan “elektret” filtresidir. Temiz oldukları sürece bu filtreler etkilidir fakat parçacıklarla dolduklarında verimlilik düşeceğinden yenilenmeleri gerekir.
Gaz Faz Filtreleri; genellikle hava temizleme cihazlarına takılan ve belli gaz, buhar ve koku türlerini temizleyen filtrelerdir.
Partikül Filtresi
Kartuşu, toz, toz akarları, polen ve küf sporları gibi kirli havadaki maddeleri HEPA’dan 3 kat daha iyi filtreler. Yoğun, dokunmamış fiberglas filtre malzemesinden imal edilmiştir. Elektrostatik yüksüzdür. Normal, ev kullanımında bir filtre 1 yıl boyunca kullanılabilir. Daha yüksek kirliliğe sahip çevrelerde filtre ömrü kısalacaktır.
Karbon Filtre
Karbon Fitre, HEGA (Yüksek Verimli Gaz Absorpsiyonu) malzemesinden yapılır. Oksijen aktif karbon filtredir. Kömürün dokunmamış polyester liflerine yedirilmesiyle üretilir. Gözenek boyutu 1.2 – 20 nanometre arasındadır. 300 zehirli gazı ve kokuyu temizlemeye yardımcı olur.
Duman Filtresi
Duman Azaltma Filtresi Kartuşu, tütün kokularını hızla azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır. Yüksek performanslı karbon filtre, aynı zamanda evcil hayvanlar, pişirme, temizlik ürünleri, boya gibi evde oluşan daha fazla kokuyu hedeflemektedir.

Hava, Su, Kıyafet, Evrak ve Para Temizleme Sterilizatörleri
Mobil Fanlı UV-C Hava Sterilizatörü

Mobil Fanlı Ultraviyole Hava Sterilizatörü, kapalı odadaki havayı sirküle ederken aynı zamanda içerisindeki Ultraviyole Lamba ile geçen havayı dezenfekte eder. Sistem tamamen kapalıdır ve insanlı kullanım için uygundur. İçerisindeki fan ortamdaki kirli havayı içine çeker, UVC tipi ultraviyole lambalar ile sterilize ettikten sonra ortama geri verir.
Ürün tavana asılarak sabit ya da seyyar olarak istenilen her yerde kullanılabilir.
Sistemde 254nm dalga boyunda Ultraviyole UV-C Lamba kullanılır. Bu dalga boyu mikroorganizmaların DNA yapısını parçalayacak niteliktedir. Özellikle Petshop gibi hayvanların bulunduğu ortamlarda hava sterilizasyonu için kullanımı uygundur.
Ultraviyole Evrak ve Para Sterilizasyon Cihaz
Ultraviyole Evrak Sterilizasyon cihazı masa üstünde evrak transferinin gerçekleştiği yerlerde evrakların sterilize esilmesi için kullanılır, bir taraftan gelen evrak alınır içerisinde 5sn. bekledikten sonra diğer taraftan sterilize edilmiş şekilde çekilir.
UV-C Evrak Sterilizasyon cihazı kapalı kasa içerisinde olduğu için insanlı kullanım için uygundur, bulunduğu ortamda insan varken kullanılabilir.
UV-C Kıyafet Sterilizasyon Kabini
Ultraviyole ışığının sterilizasyon etkisi ile içerisine koyduğunuz kıyafet, iş elbisesi ve malzemelerin yüzey sterilizasyonunu sağlar. UV ışığının yansıdığı yüzeydeki tüm virüs, maya, mantar, küf, patojen ve mikroorganizmaların DNA yapısını parçalayarak, tekrar üremelerini durdurur. Virüs’ün bulaşması engellenir.
Analog kurmalı zamanlayıcısı sayesinde belirlediğiniz süre çalıştıktan sonra otomatik olarak kendini kapatır.
Ultraviyole Su Sterilizasyon Cihazı
UV Lamba teknolojisi ile su ve havanın dezenfeksiyonu, 254 nm dalgaboylu UV-C ışınları kullanılarak sağlanır. Bu ışınlar mikroorganizmalar ile temas ettiklerinde, DNA’larına “fotooksidasyon” yoluyla hasar vermektedir. DNA’sı tahrip olan canlının üreme dahil tüm hücre faaliyetleri durur ve hücre ölümü gerçekleşir.
UV dezenfeksiyonu için geliştirilmiş cihazlar, 254 nm dalga boylu UV-C ışınları üreten özel UV lambalarla donatılmıştır. Dezenfekte edilecek su bu cihaz içinden akarken yoğun şekilde UV ışınlarına maruz kalmakta, su içindeki mikroorganizmalar (virüs, korona virüs, bakteri) etkisiz hale gelmektedir. UV cihazlarının seçiminde, dezenfekte edilecek suyun fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri ile anlık su debisi en önemli parametrelerdir. Doğru tasarlanmış ve kapasitesi uygun bir UV cihazı, montaj noktası da uygun belirlenmiş ise, istenmeyen yan etkiler oluşturmadan güvenli bir su dezenfeksiyonu sağlayabilmektedir.
UV-C Hava ve Yüzey Sterilizatörü
Ultraviyole lamba ile üretilen Ultraviyole Sterilizasyon armatürleri ortam havasındaki tüm virüsler, küf, mantar, patojen, mikroorganizmaları yok ederek steril bir ortam yaratmak üzere tasarlanmıştır. Solunum yolu ve temas yolu ile bulaşabilecek hastalıklara karşı koruma sağlar. Ultraviyole Dezenfeksiyon armatürlerini ister yaşam alanlarının (Villa, Ev, Ofis, Sosyal tesisler ve ortak kullanım alanlarında, toplu taşıma araçlarında, otellerde, ameliyathanelerde, laboratuvarda, veremle mücadele merkezi gibi sağlık kuruluşlarında en etkili sterilizasyon yöntemi olarak kullanılır) giriş kapılarına isterseniz mekanların iç kısımlarına monte ederek ya da seyyar olarak istenilen her yerde kullanılabilir. Ultraviyole Dezenfeksiyon Hava ve Yüzey Sterilizatör Armatürleri insansız kullanım içindir, bulunduğu ortamda insan ya da canlı yokken kullanılmalıdır. Tercihen zamanlayıcı ile dilediğiniz zaman çalışacak şekilde programlanabilir ayrıca uzaktan kumanda ile açılıp kapatılmaktadır.
UVC ışığı, havayla taşınan DNA bazlı kirletici maddelerin ve küf sporlarının DNA moleküler bağlarını bozarak yeniden üremelerini imkansız hale getirir. Ortak kullanım alanlarında yüzey ve hava dezenfeksiyonu sağlayarak mikro biyel enfeksiyonların yayılmasını önler. Son teknoloji ESP elektronik güç kaynağı ile ısı yaymadan çalışır.
֍ Sensörlü musluklar veya musluk başları kurulumu,
֍ Sensörlü dezenfektan ve sıvı deterjan makinalarının kurulumu,
Ozon Jeneratörü
Ozon  jeneratörleri sabit noktalarda, kokunun çok yoğun olduğu ya da sürekli sterilizasyonun sağlanması gereken noktalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bakteri, virüs, sigara kokusu, tuvalet kokusu, nem kokusu gibi kötü kokular dahil olmak üzere istenmeyen tüm kokuları ortadan hızlı bir şekilde yok eder. Ozon, gaz formunda olduğundan diğer çözümlerin aksine, her yere ulaşır ve görevini yapar. Bakteri, virüs, mantar ve koku partiküllerini % 99,9 oranında yok eder ve kendinden kalıntı bırakmaz.
Aynı zamanda sebze, meyve ve alet dezenfeksiyonu işlemini de gerçekleştirilebilmektedir. Cihaz uygulama yapılacak noktaya sabitlenir, çalışma ve durma zamanlaması ayarlanır ve uygulama yapılır.
Cihazın içerisinden sıvılarda ya da hava uygulamalarında kullanılmak üzere uygulama aparatları bulunmakta olup mekanların havasını temizlemesi haricinde içme suları, meyve ve sebze yıkama gibi çok fonksiyonlu kullanılmaktadır.
Burada bahsedilen teknolojik ürünlerin tamamı firmamız tarafından birinci elden kullanılarak test edip denenmiş ve siz müşterilerimizin kullanımına sunulmaktadır.
Kullanmadığımız ve onaylamadığımız hiçbir ürünü sizlere tavsiye etmemekteyiz.

 

Copyright © Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama
www.pakelmimari.com

 

Copyright © 2013 - Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama