Asma Kat

Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama tarafından evinizin iç kısmına Asma kat tasarımını uygulamamız için evinizin buna uygun olması gerekmektedir.

Asma kat yapmak için kat yüksekliği minimum 4,5 metre olmalıdır alt kat normal daire yüksekliği yaklaşık 2,4 metredir.
Ülkemizde yüksek tavanlı evlere pek rastlanmasa da, eski atölye ve fabrika gibi alanların konut olarak renove edilme trendi ülkemize de geldi. Loft tarzı dairelere bölünen bu imalathane eskilerinin endüstriyel atmosferinin yanı sıra cezbedici özelliklerinden biri de mekan bünyesinde dikey olarak dekorasyon yapabilme ve genişleme imkanı vermeleri; yani asma kat oluşturacak yeterli yüksekliğe sahip olmaları. Loft tarzı, yani odalara bölünmemiş ve tüm evin bir stüdyo daire gibi tek mekanda olduğu evleri pratik bir biçimde ve yapının ruhuna da zarar vermeden mekanlara bölmenin en kolay yolu asma katlardır.
Yatak odası üstünde bir oturma odası
Yatak odasının mahremiyetini kafanızı dinlemek, belki bir kitap okumak ya da meditasyon yapmak, yoga-pilates yapmak vs için kullanmak istiyor ancak odayı eşya kalabalığı ile odayı sıkış tepiş bir hale getirmemek istiyorsanız yatak odası asma katı tam size göre!
Asma katınızı geniş yer minderleri ile dekore edebilir, doğru aydınlatmanın da etkisiyle konforlu ve bohem bir atmosfer oluşturabilirsiniz.
Oturma odası üstünde ikinci bir oturma odası
Genel oturma odasının üstüne, örneğin kitaplık ve konforlu bir kanepe ile oluşturacağınız ikinci bir oturma odasını kitap okumak ve dinlenmek için kullanabilirsiniz. Hatta cam taban pencereleri sayesinde her iki mekanın da daha aydınlık ve ferah olmasını sağlayabilirsiniz. Bir gözünüzün alt katta olabilmesi ise size tam bir genişlik ve görsel zevk verecektir.
Küçük mekanlar için ufacık bir yatak odası
Tıpkı bir ranza gibi, ancak asma kat tekniği ile oluşturulmuş bir alana yatağınızı koyabilir, böylece dar mekanınızı dikine genişletebilirsiniz.
Genç odasında yatak alanı
Bir odanın içerisinde hem odanın kendisi hem ayrı bir giyinme odası hem ikinci bir kat olabilir mi? Elbette olur! Odanın içerisinde örülecek duvarlar ile ayrılan, genişçe bir giysi dolabı büyüklüğünde ve yüksekliğinde bir giyinme odası, giyinme odasının üstünde ise ikinci bir kat ve yatak alanı gençler için ideal olmaz mı?
Açık planlı bir çatı katı odası
Duvarlar ile kapatılmamış, açık planlı çatı katları da son dönemin popüler villa tipi konut odalarından biri. En üst kat olması sayesinde ayakaltında olmayan, ister ev sahiplerinin kullanabileceği isterse de misafir odası yapılabilecek böylesi bir çatı katı oda geniş, ferah ve davetkâr olacaktır. Tozlu tavan aralarına son! Böylesi bir oda depolama amaçlı da kullanılabilir.
Stüdyo daireyi dikine genişletme çalışması
Basit bir asma kat küçük stüdyo daireler için de idealdir. Üstelik tavanın çok yüksek olmasına dahi gerek yok, Böylesi bir asma kat yatak odasını yetişkinler için bir ranzaymış gibi düşünebilirsiniz.
Ranzadan oluşan bir asma kat
Asma katın profesyoneller tarafından yapılması ve kesinlikle çok sağlam olması gerekmektedir. Asma kata alternatif olarak, mobilya tarzı, ranza türü ve hatta açılıp kapanır bir yatak da misafir odalar için uygun olabilir. Böyle bir model kullanılmadığı zamanlarda duvara doğru kapatılarak mekanın küçülmesini de engeller.
Romantik bir yatak odası
Eğimli bir çatı altında, geniş pencerelerden muhtemel dağ ve bulut manzarasını ve geceleri de yıldızları izleyebileceğiniz, açık planlı bir çatı katı yüksek tavanlı bir konutta asma kat olarak uygulanabilir.

 

Copyright © Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama
www.pakelmimari.com

Copyright © 2013 - Pakel Mimari, Tasarım ve Uygulama